کولر گازی 12000 برای چه فضایی مناسب است؟

کولر گازی 12000 برای چه فضایی مناسب است؟

انتخاب ظرفیت کولر گازی بر اساس متراژ یکی از دغدغه­های همیشگی مشتریان است که به شکل­های مختلفی قبل از خرید کولر گازی بیان می­شود. گاهی بر اساس بودجه و میزان هزینه خود می­پرسند کولر گازی 12000 برای چه فضایی مناسب است؟ و گاهی هم سوالات بهتری مانند این­که برای یک فضای 40 متری چه ظرفیت کولری مناسب است؟ در هر صورت آن­چه مهم است، توجه به این نکته است که انتخاب ظرفیت کولر باید بر اساس معیارهایی مانند متراژ، ارتفاع سقف، نوع عایق­بندی ساختمان، نورگیر بودن و... انجام شود. علت آن را در این مطلب توضیح خواهیم داد.

قیمت کولر ایران رادیاتور را در لینک مشخص شده مشاهده نمایید.

 

چرا انتخاب ظرفیت مناسب هنگام خرید کولر گازی دارای اهمیت است؟

بسیاری از افراد این موضوع را چندان جدی نمی­گیرند و تصور می­کنند که اگر کولر ظرفیتش کمتر از نیاز فضا باشد، نهایتاً کمی کم­تر خنک می­کند! البته این­طور نیست! ظرفیت سرمایی کولر در حقیقت ظرفیت موتور کمپرسور کولر را تعیین می­کند و نوع سیکل کاری آن را مشخص می­کند. موتور کولر اسپیلت بر اساس تبدیل مایع به گاز تولید سرما می­کند و سپس با کمپرس کردن آن گاز و تبدیل مجدد آن به مایع، آماده تکرار این سیکل می­گردد. پنل کولر گازی هم که در فضای داخلی اتاق نصب می­گردد، یک دماسنج داخلی دارد که دمای هوای ورودی از بالای پنل را می­سنجد و تا زمانی که دمای محیط به دمای مطلوب شما نرسیده باشد، به کمپرسور دستور استراحت نخواهد داد.

با این اوصاف، زمانی که ظرفیت کولر برای فضای مورد نظر شما مناسب نباشد، عملکرد کولر دچار اختلال خواهد شد. اگر ظرفیت کولر کمتر از حد مورد نیاز باشد، زمان استراحت کمپرسور کم خواهد شد و عملکرد پیوسته موتور، هم باعث افزایش مصرف برق شما و هم باعث کاهش عمر مفید آن خواهد شد. برخی فکر می­کنند که اگر ظرفیت بیش از حد نیاز باشد مشکلی وجود نخواهد داشت و در عوض، فضا به خوبی خنک خواهد شد. این هم تا حدودی تصوری اشتباه است؛

چرا که اگر ظرفیت کولر برای فضای مورد نظر شما زیاد باشد، سیکل کاری موتور به طور کامل انجام نمی­گیرد و فرآیند میعان به طور نیمه انجام می­شود. این امر نیز می­تواند در دراز مدت باعث کاهش عمر مفید کمپرسور کولر شود. بنابراین انتخاب ظرفیت کولر بر اساس متراژ و دیگر عوامل موثر، از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

چگونه ظرفیت کولر گازی خود را انتخاب کنیم؟

حال که به اهمیت انتخاب ظرفیت مناسب کولر گازی پی بردیم، باید بدانیم که ظرفیت مناسب چیست و بر اساس چه عواملی باید به ظرفیت مناسب آن پی ببریم؟ برای انتخاب ظرفیت مناسب مکان شما، کافی است چند عامل زیر را در نظر داشته باشید:

متراژ فضای مورد نظر:

بدیهی است که نخستین عامل تعیین کننده ظرفیت کولر، متراژ ناحیه مورد نظر است. بر اساس یک قاعده کلی  و غیر قابل استناد، به ازای هر متر مربع مساحت، بین 600 تا 800 BTU را باید در نظر داشته باشید.

ارتفاع سقف:

کولر گازی بر اساس حجم فضای مورد نظر عمل می­کند و به همین خاطر، علاوه بر مساحت محیط، ارتفاع سقف را هم باید در نظر داشته باشید. اگر محیطی که برای آن کولر گازی خریداری می­کنید سقف مرتفعی داشته باشد، در این صورت باید ظرفیت بالاتری را در نظر بگیرید.

عایق­بندی ساختمان:

نوع عایق­بندی ساختمان، عمر ساختمان، نوع درب و پنجره و مواردی این چنین هم در تعیین ظرفیت کولر گازی دخیل هستند. اگر در ساختمانی قدیمی با درب و پنجره و دیوارهای غیر عایق زندگی یا کار می­کنید، ظرفیت بالاتری را در نظر بگیرید.

موقعیت واحد شما در ساختمان:

بر خلاف تصور اغلب افراد، این موضوع از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. اگر واحد مورد نظر شما در طبقات میانی ساختمان باشد و دیوارهای بیرونی آن کم باشد، طبیعتاً گرمای کمتری نیز از محیط دریافت می­کند. اما اگر در طبقه بالای ساختمان باشید یا دیوارهای بیرونی ساختمان دیوار واحد شما باشند، طبیعتاً از ناحیه سقف و دیوارهای بیرونی گرمای زیادی به ساختمان تحمیل می­شود.

تعداد افراد ساکن در آن محیط:

اگر برای یک محیط شلوغ و پر رفت و آمد کولر گازی خریداری می­کنید، باید ظرفیت بالاتری را در نظر داشته باشید.

اقلیم جغرافیایی منطقه:

کولر گازی بر اساس دو اصل خنک کردن و تعدیل رطوبت محیط عمل می­کند. بنابراین اگر اقلیم شما گرم و یا مرطوب است، باید بر این عامل را هم در انتخاب ظرفیت کولر گازی در نظر داشته باشید.

 

کولر گازی 12000 برای چه فضایی مناسب است؟

حال به این پرسش بر می گردیم که کولر گازی 12000 برای چه فضایی مناسب است و بهترین کولر گازی 12000 ایرانی کدام است؟ اگر بخواهیم تمام عوامل ذکر شده در بخش بالا را به صورت میانگین در نظر بگیریم، می­توان تخمین زد که کولر گازی 12000 برای مساحتی در حدود 20 تا 30 متر مربع می­تواند مناسب باشد.

البته اگر واحد شما در طبقه آخر ساختمان قرار داشته باشد، اگر رفت و آمد و تعداد ساکنین محیط زیاد باشد، اگر سقف واحدتان بلندتر از حد استاندارد باشد و اگر در اقلیمی مرطوب و بسیار گرم هستید، بنابراین باید کولر 12000 را برای حداکثر مساحت 20 متر در نظر بگیرید.

با انتخاب ظرفیت کولر گازی مناسب بر اساس متراژ و دیگر عوامل، هم در مصرف برق خود صرفه جویی خواهید کرد و هم طول عمر مفید کولر شما افزایش خواهد یافت. بسیاری از افراد بودجه خود را به عنوان اصلی­ترین عامل در نظر می­گیرند و در نهایت به دلیل مصرف برق بالا و کاهش طول عمر دستگاه، زیان خواهند کرد. البته که بودجه شما هم حائز اهمیت است؛ اما عواملی که در این مطلب به آن اشاره شد، از اهمیت به مراتب بیشتری برخوردار هستند.

 

جمع بندی:

اگر می­خواهید بدانید کولر گازی 12000 برای چه فضایی مناسب است این مطلب را با دقت مطالعه کنید. بهترین کولر گازی 12000 ایرانی را می­توان ایران رادیاتور دانست که معتبرترین شرکت تولید کننده تجهیزات سرمایشی گرمایشی در ایران است و گارانتی و خدمات پس از فروش مطلوبی را ارائه می­کنند. برای خرید کولر گازی ایران رادیاتور و کازوکی که برند دیگر همین شرکت است، می­توانید از بخش فروشگاهی سایت تاسیسات شیری بعد از مقایسه تمامی محصولات اقدام نمایید.

نظرات کاربران ( 0 نظر )

  • ارسال نظر