راهنمای خرید کولرگازی

راهنمای خرید کولرگازی ایران رادیاتور


قبل از خرید کولرگازی ایران رادیاتور بهتر است با انواع و ویژگی‎های آن آشنا شوید. به این ترتیب می‎توانید خریدی مناسب و مقرون‎به‎صرفه داشته باشید. از کولرگازی به عنوان یکی از محبوب‎ترین دستگاه‌های خنک‌کننده یاد می‎شود. از آنجا که قرار نیست هر ساله برای خرید آن هزینه در نظر گرفته شود، لازم است قبل از خرید به درستی بدانید دنبال چه چیزی هستید. برای این  منظور باید به فاکتورهای متعددی توجه کنید، در غیر این صورت در میان انبوه مدل‌های کولر گازی گم خواهید شد و نمی‎توانید انتخاب درستی داشته باشید. برای مثال آیا می‎دانید بین متراژ محیط مورد نظر و قدرت کولر گازی ارتباط مستقیمی وجود دارد؟ آیا از نوع آب و هوای منطقه‎ایی که در آن زندگی می‎کنید، اطلاعات کافی دارید؟ آیا می‎دانید کولر گازی  با توجه به نوع آب و هوا، دارای مدل‌های مختلفی است؟

خرید کولر گازی ایران رادیاتور با توجه به مدل آن

هنگام خرید کولر گازی ایران رادیاتور به این موضوع توجه کنید که به دنبال کدام یک از آنها هستید. از انواع کولرهای گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

کولرهای گازی دیواری. این دستگاه‌ها دارای سه قطعه اصلی هستند: یونیت داخلی، یونیت خارجی و ریموت. شاید یونیت خارجی را با نام کندانسور نیز بشنوید. کندانسور در فضای بیرونی نصب خواهد شد. یونیت داخلی نیز به عنوان اپراتور شناخته می‌شود که در فضای داخلی منزل و بر روی دیوار نصب خواهد شد. استفاده از این مدل کولر گازی در ساختمان‌های مسکونی بسیار رایج است. آنها در ظرفیت و اندازه‌های مختلف طراحی و ساخته می‌شوند.

از دیگر انواع کولر گازی می‌توان به نوع ایستاده آن اشاره کرد. آنها نیز دارای سه قطعه اصلی کندانسور، یونیت خارجی و ریموت هستند. این نوع از کولرهای گازی معمولا در ظرفیت‌های بالا ساخته می‌شوند و در اماکنی مانند فروشگاه، بیمارستان، اداره‌ها و... مورد استفاده قرار می‌گیرند. یونیت داخلی به صورت ایستاده در فضای داخلی قرار خواهد گرفت. البته می‌توانید از ظرفیت‌های پایین آن برای مصارف خانگی نیز استفاده کنید.

دیگر انواع کولرهای گازی

کولرهای گاز پنجره‌ایی. آنها از قدیمی‌ترین انواع کولر‌های گازی هستند. آنها سیستمی یکپارچه دارند، یعنی تنها یک یونیت برای آنها در نظر گرفته شده است و معمولا فاقد ریموت کنترل هستند. برای نصب آنها به کانالی در فضای پنجره یا دیوار نیاز خواهید داشت. بنابراین اگر قصد خرید آنها را دارید، در ابتدا مطمئن شوید که فضای مورد نظر برای نصب آنها وجود دارد یا خیر؟  همچین باید بدانید این مدل از کولرهای گازی صدای بسیار بیشتری نسبت به انواع دیگر دارند، بنابراین شاید در طولانی مدت باعث آزردگی شما شوند. همچنین به این نکته توجه داشته باشید آنها به میزان انرژی بیشتری برای کار کردن نیاز دارند.

از دیگر انواع کولرهای گازی ایران رادیاتور، می‎توان به نوع پرتابل آن اشاره کرد. آنها نیز یک یونیت دارند که در فضای داخلی قرار می‌گیرد.  برای خروج گرمای موتور یک لوله خرطومی از یونیت به فضای بیرون در نظر گرفته خواهد شد. از آنها برای خنک کردن محیط‌های کوچک و محدود ( 20 تا 30 متر مربع)  استفاده می‎شود. معمولا افرادی که مغازه‌های کوچک اجاره‎ایی دارند،  ازاین کولر گازی استفاده می‎کنند. چرا که برروی دیوار نصب نخواهد شد  و در عین حال به راحتی جابجا می‎شود. برای این منظور چرخ‌هایی در زیر آن تعبیه شده است.

خرید کولر گازی ایران رادیاتور با توجه به متراژ خانه

  نکاتی که در این مقاله گفته شد هنگام خرید داکت اسپلیت ایران رادیاتور نیز می توانید مورد توجه قرار دهید.یکی از نکات مهم در خرید کولر گازی ایران رادیاتور، توجه به متراژ محیط است. اگر برای محیط کوچک از کولر با ظرفیت بالا استفاده کنید، در مطبوع نگه داشتن هوای محیط به مشکل برخورد خواهید کرد. در این حالت در مدت زمان بسیار کوتاهی دمای اتاق به شدت کاهش خواهد یافت و شما بجای احساس خنکی، سرما را تجربه خواهید کرد. بنابراین مجبور می‎شوید کولر را خاموش کنید. با خاموش کردن کولر، هوای گرم محیط امان شما را خواهد برید و دوباره مجبور می‎شوید کولر را روشن کنید.این چرخه اشتباه در طی روزهای گرم سال اتفاق خواهد افتاد و در نهایت طول عمر و بازدهی دستگاه کاهش می‎یابد.

نقطه مقابل آن زمانی است که برای محیط  وسیع از کولر با ظرفیت پایین استفاده می‎شود. در این حالت سیستم توانایی خنک کردن دمای محیط را نخواهد داشت و برای رسیدن به دمای مورد نظر بیش از حد به خود فشار خواهد آورد. این موضوع نیز بازدهی و طول عمر سیستم را کاهش خواهد داد.

میزان ظرفیت کولرهای گازی با واحدی به نام BTU بیان می‎شود. برای هر فضایی، میزان مشخصی از BTU در نظر گرفته شده است:

  • کولرهایی با ظرفیت 6000 تا 10000   BTU برای محیط‌هایی با متراژ 36 متر مربع مناسب هستند.
  • کولرهایی با ظرفیت 10000 تا 16000 BTU برای محیط‌هایی با متراژ 70 متر مربع پیشنهاد می‌شوند.
  • کولرهایی با ظرفیت 16000 تا 28000 BTU برای محیط‌هایی با متراژ 75 تا 185 متر مربع مناسب هستند.

خرید کولر گازی با توجه به ناحیه کاربری

یکی دیگر از نکات مهم در خرید کولر گازی ایران رادیاتور توجه به ناحیه کاربری آن است. این ویژگی با شاخص T معرفی شده و اطلاعات آن از سوی شرکت تولید کننده بر روی بدنه دستگاه درج خواهد شد. بر این اساس سه منطقه کاربری معرفی شده است:

  • کاربری T1  مربوط به مناطقی است که دارای آب و هوای گرم و مرطوب هستند.
  • کاربری T2 برای مناطق سردسیر طراحی شده‌اند .
  • کاربری T3 مناسب مناطق گرمسیری هستند.

خرید کولر گازی ایران رادیاتور براساس نوع کمپرسور

از کمپرسور به عنوان قطعه‌‌ایی مهم در انواع کولر گازی یاد می‌شود. در واقع اگر به دنبال کولر گازی با کیفیت بالا هستید، بهتر است به نوع کمپرسور آن دقت داشته باشید. از انواع کمپرسورهای کولر گازی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • پیستونی. این نوع از کمپرسورها بین 16000 تا 37000 BTU ظرفیت دارند. شاید بتوان گفت مهمترین ایراد آنها، صدای زیادی است که از خود تولید می‌کنند. از آنها به عنوان کمپرسورهای رفت و برگشتی نیز یاد می‌شود.
  • کمپرسورهای روتاری از انواع جابجایی مثبت و چرخشی ( گریز از مرکز) هستند. ظرفیت آنها بین 6000 تا 35000 BTU قرار دارد. در شرایطی که حجم هوا و فشار بالا است از آنها استفاده می‌شود. آنها نسبت به نوع پیستونی مصرف انرژی کمتری داشته و در عین حال صدای کمتری نیز دارند.  
  • از دیگر انواع کمپرسورها می‌توان به اسکرول یا مارپیچی اشاره کرد. آنها بهترین عملکرد را نسبت به سایر کمپرسورهای دیگر دارند.

 

نظرات کاربران ( 0 نظر )

  • ارسال نظر